Коли, як і чим чистити дитині зуби? Ці запитання ставлять собі всі батьки, як тільки у дитини з’являється перший зуб.

Педіатри Італії підкреслюють, що чистка зубів має стати елементом щоденної дитячої гігієни й з часом природно перетворитись на просту рутинну звичку. 

Коли починати? Відразу! 

Звучить трохи дивно, але Ассоціація Педіатрів Італії радить привчати дитину до цієї процедури ще ДО появи перших зубів. Батькам варто обережно й лагідно протирати дитячі ясна чистою мокрою марлею, прибираючи в такий спосіб залишки молока. 

Для чого це робиться? Справа в тому, що в такий спосіб дитина відразу звикає, що хтось піклується й торкається її ротової порожнини. Себто потім привчання до першої щітки й пасти має пройти з меншим стресом.

Але справа не тільки в звиканні до процедури, але й в необхідності тримати ясна в чистоті. Адже здорові ясна – це запорука здорових зубів.

З появою першого ж зуба потрібно чистити його зубною щіткою й пастою (мінімальна кількість), які відповідають віку дитини. Мінімальна кількість чисток – це класичні 2 рази на день. Хоча бажано виконувати цю процедуру щоразу після їжі (хоча б навіть і без пасти).

З 3-х років можна перейти на використання електричної щітки з веселим малюнком чи мультяшною формою. З такою щіткою чистка зубів стає більш цікавою й ефективнішою.

Скільки пасти треба використовувати

Відповідь на це запитання знаходимо в інформаційних документах Міністерства Здоров’я Італії. Так от, вони радять користуватись пастою з 1.000 ppm флору вже починаючи з 6 місяців, або з появи першого молочного зуба. І вже з 6 до 12 років варто перейти до 1400 ppm. (За винятком дітей з певними алергічними реакціями тощо)

Стосовно саме кількості: до 6 років достатньо просто «вимастити» щітку в пасту, себто це маленьке рисове зернятко пасти (згадуємо форму Басматі) і не більше. З 6 років кількість пасти має дорівнювати половині горошини. З 12 років – кількість пасти має дорівнювати горошині. Для максимального ефекту від пасти радять обмежити кількість полоскань водою після її використання. 

Не щіткою єдиною

Гігієна ротової порожнини включає в себе не тільки використання зубної щітки й пасти. Вона передбачає також підтримання оптимальної бактеріальної флори й дотримання здорового харчування. Іншими словами, коли ми «дмухаємо» на гарячу їжу в тарілці малюка, коштуємо її ложкою дитини – ми несвідомо передаємо дитині нашу «агресивну» бактеріальну флору. Особливо тоді, коли у нас є карієс… 

Так само і вживання солодощів (печиво з цукром, соки, дитячі суміші з цукром тощо), звичайно, аж ніяк не допомагає підтриманню здорового стану дитячих зубів. Виходить, що подібні продукти варто уникати, або принаймні зменшувати їхню кількість в раціоні малечі. І після їхнього вживання бажано звернутись до щітки й пасти.

До речі, навіть після грудного годування вже зубастої дитини варто не забути хоча б сполоснути малечі ротову порожнину. В протилежному випадку значно зростає вірогідність розвитку карієсу.

Зубна нитка

До 3-4 років гігієна ротової порожнини може обмежуватись щіткою й пастою. З моменту ж, коли молочні зуби починають щільніше прилягати один до одного, варто розпочати використання зубної нитки. Найзручніше для дітей – це нитки з ручкою. Раннє використання зубної нитки має два головні плюси: допомагає уникнути формування міжзубного карієсу і привчає дитину правильно й ефективно піклуватись про зуби, не лінуючись.

Де чистити зуби

Звичайно, коли йдеться про чистку ясен, то це можна робити будь-де, головне, щоб мамі чи татові було зручно тримати дитину й мати при собі воду й чисту марлю. 

Коли ж йдеться про чистку зубів щіткою, то варто перенести процедуру до ванної кімнати й перетворити її на гру. Чистити зуби з усмішкою, без криків і паніки, тримаючи дитину на руках або на колінах. З часом можна придбати підніжку, щоб малюк бачив себе в дзеркало.

Якщо Ви ще не почали чистити зуби дитині – без паніки. Краще зараз ніж ніколи. Звичайно, чим раніше дитину привчити до цієї процедури, тим швидше і легше вона до неї звикне. Проте у будь-якому віці після перших труднощів (сліз і протестів) дитина таки звикне, якщо привчати її до цього саме у позитивній атмосфері і чистити зуби разом, перетворивши цю процедуру на ще одну спільну гру.