музика для малюків

Музика для малюків. Music Learning Theory

Музика має стати невід’ємною частиною життя дитини з самого її народження. Це не новина, про це постійно пишуть і говорять психологи, вихователі, та й небайдужі батьки.

В нашому дитсадку раз на тиждень є “урок” музики для кіндерів. Чесно, мабуть я трошки відстала від життя, але була шокована, бо звикла, що дітей з пелюшок завалюють навчанням, змушують логічно мислити й аналізувати майже не з народження. А тут – ігри по Монтессорі (банки, коробки, тісто й паста), та ще ненав’язливе привчання до музики.

Music Learning Theory

Музика-для-малюків-діти-люблять-музику

Це зовсім не те, до чого ми звикли в наших пострадянських дитсадках і школах. Ніхто не примушує дітей відбивати пальцями певний ритм, чи завчати рухи або слова. Навпаки, всі ці штуки вважаються обмеженням креативності дитини, перепоною на шляху її самовираження.

Music Learning Theory – це теорія, створена Едвіном Е. Гордоном (Edwin E. Gordon, South Carolina University, USA) і базується на більш ніж 50 роках досліджень у галузі сприйняття людиною музики. Теорія описує системи, завдяки яким відбувається сприйняття людиною музику від самого народження і базується на тому, що людина може вчитися музиці так само, як і мові.

Згідно цієї концепції, вивчання та сприймання музики базується на двох основних елементах:

1. Аudiation. Цей термін ввів Edwin E. Gordon в 1986 році. Означає розуміння і внутрішнє відтворення музики, себто те, що відчуває людина, коли слухає або чує звук, який не є присутнім в фізичному сенсі. Для Гордона відношення audiation і музики таке саме, як і слова й думки.

Автор стверджує, що вивчання музики задіює ті ж самі процеси, що і вивчання мови. Він стверджує, що audiation відбувається в той момент, коли людина слухає, пригадує, грає або створює музику. В момент прослуховування музики audiation – відбувається як процес дуже схожий на синхронний переклад з однієї мови на іншу, коли звуки отримують певний зміст.

2. Персональні музичні здібності кожної дитини. Gordon вважає, що в світі людей з музиними здібностями приблизно стільки ж, скільки людей з інтелектуальними здібностями. Але народитись із самими лише талантами недостатньо. Найголовніше в його дослідженнях — це той факт, що дитина, яка народилась з певною, скажімо, схильністю до музики, може підтримати і не втратити свої здібності лише тоді, коли їй надають можливість мати регулярний, постійний “музичний досвід” відразу після народження і до 9 років. Адже лише у цьому віці і не раніше з’являється так звана “стабільна здібність”.

Відчувати і самовиражатись

baby play instrument

Головною метою цього метода є сприяння розвитку музичних талантів дитини, починаючи відразу після народження. Методики зовсім не агресивні і розроблені відповідно до вікових категорій дітей, поважаючи і враховуючи їхній розвиток і здатності.

Music Learning Theory сконцентрована головним чином саме на розвитку audiation, про яку постійно говорить автор теорії, тобто здатності сприймати і розуміти звуки. Процес навчання спряє розвитку музичного мислення, “музичної думки”. Таким чином дитина абсолютно природно вчиться відчувати музику, а з часом — відтворюти її, створювати й імпровізувати.

Багатьох здивує, але ця теорія не має на меті продукування музичних генієв або віртуозів. Йдеться про те, щоб дати дитині можливіть навчитись виражати себе в музиці завдяки власному голосу (співу) або грі на інструменті.

Здатність сприймати і розуміти звуки розвивається відразу від народження, для цього лише потрібно, щоб дитина мала так званий досвід якісної музики. На початку: це прослуховування гри на існтрументі або співу. Ці, на перший погляд, банальні речі допомагають дітям розвивати уяву, виражати себе й бути вільними у своїй креативності.

Музика для малюків: як це виглядає на практиці

Для найменших (до 3х років) це виглядає так: дітей заводять у вільну від іграшок й інших “подразників” кімнату.

В нашому випадку, пані музикант збирає їх навколо себе, грає на різних інструментах (мелодії мають бути короткими), співає, інколи пританцьовує (рухи повільні і природні), маючи в руках різнокольорові шарфи. А діти: хто просто сидить і слухає, а хто підспівує й танцює (наш малюк саме це і робить). Тобто діти вільні робити те, що вони відчувають в той момент. Найголовніше — вони у захваті від таких уроків і все більше закохуються в музику.

Ось як це виглядає на практиці:

Дитина навчається і розвивається сама. Це абсолютно природна здатність людини збагачувати себе просто споглядаючи й відчуваючи навколишній світ. Тож головне завдання батьків — це не грузити, а дати простір для розвитку і самовираження, і можливість отримувати якісні і різнопланові знання й досвід.

Web Analytics