Не маю досвіду народження дитини в Україні, тож єдине, що знаю з цього приводу — це особисті історії моїх подруг, з яких можна зробити декілька висновків. Перше — це те, що ситуація в пологових центрах Запоріжжя і Києва (про інші міста не буду говорити) є дуже схожою. Друге — пологи — це або дорого, або просто ризик, якщо приїжджаєш просто в момент, коли потрібно народжувати і потрапляєш до будь-якого лікаря, залежно від зміни. І третє — в народі у нас ще дуже багато забобонів, в які вірить НАВІТЬ медичний персонал, що неабияк лякає навіть найбільш раціональних майбутніх мам.
Мій досвід був зовсім іншим. Скажу чесно, в Італії все набагато простіше, зрозуміліше і прозоріше.
Про Систему Охорони Здоров’я Італії
Стаття 32 Конституції Італії закріпляє “право на здоров’я” кожної людини. Таким чином система охорони здоров’я Італії є: 1) державною й універсальною, себто типовою для соціальної держави; 2) забезпечує охорону здоров’я громадян; 3) фінансується Державою завдяки загальним податкам і прямим прибуткам, які отримує від локальних медичних закладів через так звані медичні збори (ticket) і платні сервіси. Медичні збори — це квота, яку вносить пацієнт і таким чином розділяє з державою витрати на власне лікування. Тут зазначу, що ці квоти набагато менші, ніж ціна медичних послуг в приватних клініках та центрах. Приклад: візит до приватного ендокринолога коштуватиме приблизно 50-100 євро. Те саме, але через державну систему (тікет) обійдеться вам в 34 євро (ціни на візит до гінеколога трохи вищі).
Системи дати лікарю гроші без квитанції і не через касу лікарні, медичного центру тощо — не існує, це і так зрозуміло. Ви завжди знаєте ціну тієї чи іншої послуги.
Деякі елементи, щоб краще зрозуміти, як все функціонує:
У 2014 році за даними рейтингу Bloomberg державна система охорони здоров’я Італії посіла 3 місце в світі за ефективністю витрат у сфері медичного обслуговування.
За даними Bloomberg.com
Отже, перш за все:
- Італія гарантує своїм громадянам (себто це є безкоштовним, і фінансованим з податків): сімейного лікаря (терапевта) і педіатра для дітей; соціально-медичний захист вагітності і пологів; вакцини (затверджені Регіональним медичним планом); профілактику і лікування інфекційних хвороб.
- Іноземці, щоб користуватись послугами Державної медичної допомоги і бути долученим до цієї системи на рівні з громадянами Італії (та ЄС), повинні мати санітарні книжки. На відміну від італійців (та інших громадян ЄС), іноземці (які мають дозвіл на перебування в Італії) оплачують цей сервіс. Ціна для студентів — 149.77 євро на рік. Для інших — 388.00 євро (виняток складають платники податків, які декларують свої прибутки. Таким чином вони лише повинні подати перелік декларацій, передбачених законом).
- Більшість лікарень — приватні. Через ті з них, які мають угоду з державою, регіони та автономні провінції надають медичну допомогу, фінансуючи медичні сервіси передбачені системою охорони здоров’я Італії. Іншими словами, певні послуги пацієнт оплачує повністю, а за деякі оплачується лише тікет (про який було згадано раніше), тобто проводиться лише часткова оплата. Нагадаю, що соціально-медичні послуги, які стосуються періоду вагітності і пологів — є безкоштовними.
- Безкоштовні пологи і візити до лікарів під час вагітності не означають, що ви нічого не витратите. Платними є певні УЗД (оплачується лише тікет, а не повна ціна), але не візити до гінеколога, ані аналізи крові. Самі пологи абсолютно безкоштовні. Тут є ще одне «але»: безкоштовні візити до гінеколога в лікарні означають, що ви щоразу можете потрапляти до різних гінекологів (адже вони працюють по змінах), проте лікарня має вашу медичну картку, тож причин для хвилювання немає.
- Дуже добре розвинена система приватних клінік і приватних медичних кабінетів. Про те варто зазначити, що ціна може варіюватися приблизно від 50 до 150 євро за один візит.
- Державний медичний сервіс має й суттєвий недолік — черги. Тож інколи, або варто чекати, або шукати приватного лікаря. Такі ситуації скоріш виняток, аніж правило.
- Державний Медичний (санітарний, якщо перекладати дослівно) сервіс має високу якість, персонал — найвищу кваліфікацію. Тож його структури та послуги ані за ставленням до пацієнтів, ані за якістю не відрізняються від приватних клінік та центрів.
Повертаючись до теми пологів в Італії
Коли ми дізналися про вагітність через звичайний аптечний тест, то, перш ніж йти до лікарні і дізнаватись, якими мають бути наступні кроки, ми просто зачекали і за декілька тижнів сходили на УЗІ до звичайного приватного гінеколога, де й вперше побачили наше чудо, яке в свої 10-11 тижнів здивувало нас своєю активністю. Для мене це і був момент першого усвідомлення, що все це реальність.
Обрали лікарню (адже саме при лікарнях є пологові відділення), порадившись із знайомими жінками, котрі майже в один голос говорили про Cristo Re (Христа Царя, в місті Рим), лікарню, яка окрім всього ще й знаходилась в п’ятнадцяти хвилинах від нашого дому. Тож просто прийшли і записались. Лікарня маленька, колись належала одному з монаших орденів, зараз її викупила якась приватна асоціація. Дуже охайна, персонал привітний, є офіс інформації, де все пояснюють. Плюс, працівники реєстратури без проблем надають будь-яку потрібну вам інформацію.
А далі стандарт: були візити до гінекологів, щомісячні аналізи крові й планові УЗД. В цій лікарні, як, власне і в будь-якій іншій, є також платний щотижневий курс підготовки до пологів. Загалом він триває близько трьох місяців. Його проводять акушери, гінекологи, психологи, а також є одна зустріч з анестезіологом.
Декілька слів про епідуральну анестезію під час пологів в Італії
Епідуральна анестезія — найпопулярніший метод знеболювання під час пологів, яка є безкоштовною лише в 16% відсотках італійських лікарень. Нам пощастило, правда, про це ми дізнались вже під час курсу підготовки до пологів. Кажу пощастило, бо ціна цієї процедури в приватних лікарнях і в тих, де держава фінансово не гарантує цю анестезію, варіюється між 500-800 євро (або навіть більше).
Проте, як відомо, ця процедура має певні протипоказання. Тому кожна вагітна, яка хоче нею скористатись, повинна зробити певний перелік аналізів і прийти на обов’язковий візит до анестезіолога своєї лікарні (цей візит коштував 150 євро), на якому він перевірить результати, а також призведе медичний огляд спини та області куприка.
Знаю, що в Україні, та й в Італії, довкола епідуральної анестезії створено дуже багато міфів та легенд. Я не медик, тож стисло перекажу те, що про це нам розповіли в цій Римській лікарні:
- Це полегшує, пришвидшує і покращує процес пологів, адже мама може нарешті трошки розслабитись, а отже й дитина почуває себе набагато краще. Таким чином й після пологів мама набагато швидше поверне свої сили.
- Епідуральну анестезію не роблять відразу, а чекають на як мінімум 2 см розкриття, а краще 3-4, але не більше 7 см. Якщо лише два, а мамі ну дуже погано (а кому взагалі в такій ситуації буває добре?), то за рішенням присутнього гінеколока та акушерки анестезію можуть зробити, але у більшості випадків ставлять й крапельницю з окситоцином, щоб запобігти припиненню переймів. Зі мною трапилось саме це. Тож електроди на животі,щоб моніторити дитину, трубка в спині і в руці. Зі сторони певно страшно, але насправді — так набагато легше.
- Побічні ефекти зустрічаються дуже рідко, і це здебільшого мігрені, якщо анестезію зроблено не зовсім вдало. Тож головне не рухатись під час її проведення. У деяких можуть бути болі в спині після анестезії, але це проходить саме по собі і дуже швидко.
- Міфи про те, що жінку може паралізувати після епідуральної анестезії нічим не підтверджуються, адже ін’єкція не робиться прямо в кістковий мозок, але довкола нього. Щоб паралізувати людину потрібно суттєво пошкодити спинний нерв, а це не можливо зробити лише самою епідуральною анестезією.
- Всі жінки можуть скористатись цією анестезією. Виняток — протипоказання: татуювання в області куприка (чи воно є небезпечним для проведення анестезії — вирішує лікар), бо є ризик зараження під час анестезії; спинні інфекції; температура; порушення згортання крові; неврологічні захворювання.
Мій досвід використання цієї анестезії був позитивним, але я не маю на меті нікого ні в чому переконувати. Передаю лише інформацію, яку надають медики в цій Римській лікарні. Тож вирішувати Вам і Вашому гінекологу.
Пологи в Італії – останні тижні
Це був період, коли на мене очікували щоденні ранкові контролі серцебиття дитини, наявності переймів й кількості амніотичної рідини. Зазвичай такі перевірки проводяться щотижнево (починаючи десь з 36-го тижня вагітності) або раз на 3-4 дні, все залежить від рішення гінеколога. В моєму ж випадку, на 37 тижні виявили зниження рівню амніотичної рідини, тому всі контролі я робила щоденно. Тож кожного дня о сьомій ранку я була в лікарні разом із книжкою. Десь за 5 днів до пологів мене остаточно залишили в лікарні для дворазових моніторингів і, як мені сказали, відпочинку.
Все, що було далі, передам лише в двох словах: пологова палата із температурою плюс 18 °C, мій чоловік сидів укритий усіма можливими ковдрами (акушери жартома пропонували йому розвести багаття), 10 годин переймів, лише після цього епідуральна анестезія, і за 3 години народився наш гном (в палаті був лише мій чоловік, гінеколог і акушерка), якого нам відразу дали на руки і забрали лише десь за пів години. Мене змусили пообідати, в Італії це святе, і принесли каву (а як інакше, треба ж в себе приходити).
В лікарні ми залишились ще на 4 дні, бо в кіндера на другий день підвищився білірубін. Але в цьому були свої плюси: завдяки порадам і допомозі акушерок ми змогли нормально налагодити грудне годування, тож в момент повернення додому з цим вже не було жодних проблем.
За всі ці дні перебування в лікарні (загалом 9-10), ми, як вже зрозуміло, не мусили нічого платити. Лікарня забезпечує майбутню маму всім: їжа, постільна білизна, необхідні контролі та аналізи, медикаменти. Тож єдине, що було в моїй валізі — це одяг, персональні засоби гігієни, одяг і підгузки для дитини.
Згадуючи все це через рік, розумію, що найбільше запам’яталось гарне ставлення медичного персоналу, професіоналізм, їхня простота, дружній підхід і гарний гумор, який підтримував в найскладніші миті. І я ніколи не забуду, як протягом майже всіх 13 годин переймів, мене постійно намагались нагодувати 🙂
Comments
Одна відповідь до “Про пологи в Італії”
[…] штраф у розмірі від 500 до 7500 євро. Штрафи видаватимуть Локальні Медичні Центри, відповідно до […]